asli

“Kapitalist sistem kendi muhafazakarlık alanlarını yaratıyor.”

2. İzmir Hak ve Emek Odaklı Sinema Günleri etkinliğine katılan Aslı Özgen TUNCER “Televizyonlarımız sürekli açık ve bazı fikirler üretmemizi sağlıyor. Ayrıca Türkiye’deki dizilerde kadın karakterlerin namus, annelik gibi rollere daha çok sıkıştırılarak belli etik kodların yeniden üretildiğini ve bununla beraber muhafazakarlaşmanın seviyesinin arttığını söyleyebiliriz.” dedi.

Reklamlar da sürekli temizlik ve yemek yapan, kocasını karşılayan rolleri sıklıkla gördüğümüzü söyleyen TUNCER bunların gündelik hayatta izleyiciyi etkilediğini belirtti ve bunun sebebini şu şekilde açıkladı: “Toplumsal kültürlerdeki imajlar aslında gerçekliği de üreten güce sahipler. Bu güçlerini toplumdaki muhafazakarlık talebini karşılamak için kullanıyorlar.”

Son olarak Aslı Özgen TUNCER, kadın hareketinin son zamanlardaki artışının değerlendirmesini şu şekilde yaptı: “Özgecan’ın öldürülmesinden sonra kadın hareketinde artan bir farkındalık görüyorum. Artık insanlar gündelik yaşamda kadına şiddetten bahsediyorlar ve herkesin üzerine eşit oranda sorumluluk düştüğünün farkına vardılar.”Tüm hakları saklıdır. Korutürk Mahallesi Zeytin Sokak No:35/A İzmir/Balçova Medya ve İletişimciler Derneği medyainfo@gmail.com