nursurer

“Dizilerimizde neden güçlü kadın karakter yazılmıyor”

Medya ve İletişimciler Derneği tarafından düzenlenen 2.İzmir Hak ve Emek Odaklı Sinema Günleri etkinliğine katılan Nur SÜRER sözlerine dizilerimizde neden güçlü kadın karakter yazılmıyor diyerek başladı.

 

Ayrıca çok fazla dizide rol aldığını ancak sadece iki tane dizideki karakteri çok sevdiğini belirtti. Bunun sebebinin gündelik yaşamda da siyasete de erkeklerin çok fazla egemen olması olabileceğini bunun yanı sıra kadın senaristlerin bile çok fazla erkek karakter yazdığını söyledi.

Bu durumun Avrupa da böyle olmadığını dizi ya da film karakterleri için kadınları küçümsediği gerekçesiyle dava açılabildiğini ancak ülkemizde böyle bir durum olmadığı sözlerine ekledi.

Doğu bölgelerinde çekilen dizilerin o bölgede ki kadınların yaşamlarını doğru yansıtmadığını, hala erkeklerin olduğu odalara giremeyen kadınların olduğunu ancak bu odalara giremeyen kadınların politik yaşamın içinde ve alanlarda da olduğunu söyledi.Tüm hakları saklıdır. Korutürk Mahallesi Zeytin Sokak No:35/A İzmir/Balçova Medya ve İletişimciler Derneği medyainfo@gmail.com