11611247234_279942f1b4_b

“Artık herkes önemli gördüğü her olayı kayıt altına alıyor”

2. İzmir Hak ve Emek Odaklı Sinema Günleri etkinliğimize katılan Peyami ÇELİKCAN “Artık herkes cebinde fotoğraf makinesi taşıyor ve önemli gördüğü her olayı kayıt altına alıyor. Bu kadar insan bu görüntüleri cebinde saklamıyor, bu görüntüleri paylaşıyor.” dedi.

Günümüzde film yapımının farklı bir noktaya geldiğini, artık yönetmenlerin bu çekilmiş ve paylaşılmış görüntüleri kullanarak film yaptıklarını söyledi.

Bu şekilde film yapma işinin gittikçe kollektifleştiğini ve filmin malzemesinin birlikte oluşturulduğunu belirtti. Ayrıca tüm bu gelişmelerinin filmlerin yapım sorununu, finans ve dağıtım sorununun büyük ölçüde ortadan kaldırdığını sözlerine ekledi.

Yakın zamana kadar kimlik konusunda belgesel yapılmadığını, kimlik konusunun işleyecek olan belgeselin kendisine kaynak bulamadığını ancak alternatif finans kaynaklarıyla belgesel konularının kimliğe kaydığını belirtti.

Son olarak iletişim fakültelerinde ki belgesel eğitimini çok eksik bulduğunu belgesel sinema üzerine master programları açılması gerektiğini belirtti.Tüm hakları saklıdır. Korutürk Mahallesi Zeytin Sokak No:35/A İzmir/Balçova Medya ve İletişimciler Derneği medyainfo@gmail.com