510

3 Mayıs Dünya Basın Özgürlüğü Günü

Türkiye, 2014 yılında olduğu gibi 2015 yılında da Freedom House’un 2015 Dünya Basın Özgürlüğü raporunda “özgür değil” kategorisinde olmaya devam ediyor. Ayrıca Gazetecileri Koruma Komitesi’nin geçtiğimiz yıl hazırladığı özel raporunda Türkiye en çok tutuklu gazeteci bulunan 10 ülke arasında kendine yer bulabildi. İçeriden baktığımız zaman ise gazetelerin ve kanalların giderek destekledikleri partilerin veya sermaye gruplarının adeta ağzı olmaya başlamaları, oto sansür,  sansür, işsizlik, medya sektöründe çalışanların iş güvencelerinin olmaması gibi durumlar da yazılı ve sözlü basının ülkede bulunduğu konumu gösteriyor.

Bütün bu duruma bakıldığı zaman; tarafsız haber alma hakkının gasp edilemeyeceği, çalışanlarına daha güvenli iş imkanları sunabilecek kurumlarla, her türlü siyasi ve sermaye gruplarının baskısından uzak bir basın hayalimizin bir gün gerçekleşeceğine inanıyoruz. Hür ve tam bağımsız basın dileğimizle, her türlü farklılığa yer veren bir basın ümidiyle Türkiye’nin ve dünyanın 3 Mayıs Dünya Basın Özgürlüğü gününü kutluyoruz.

MEDYA VE İLETİŞİMCİLER DERNEĞİ

 Tüm hakları saklıdır. Korutürk Mahallesi Zeytin Sokak No:35/A İzmir/Balçova Medya ve İletişimciler Derneği medyainfo@gmail.com