internet-duzenlemesi-sansur-sosyal-medya-mahkeme

Twitter, Facebook, YouTube’a Sansür. Google’a da Kapatma Kararı ve Sonrası

Medya Günleri projesi başladığından beri ele aldığımız konuların başında gelen “SANSÜR” paneli asla gündemden düşmeyeceğe benziyor.

Twitter ve 166 site daha Savcı Mehmet Selim Kiraz’ın rehin alındığı görüntülerin paylaşıldığı gerekçesiyle sansürlendi. Prof. Akdeniz “İfade özgürlüğünün hiçe sayıldığı bir ülkede yaşıyoruz” sözleriyle sansürü BİANET’e değerlendirdi.

Twitter, YouTube ve Facebook Savcı Mehmet Selim Kiraz’ın rehin alındığı görüntülerin paylaşıldığı gerekçesiyle 1. Sulh Ceza Hakimi Bekir Altuntarafından sansürlendi.

Hürriyet’in haberine göre mahkeme kararında 166 internet adresi hakkında erişim engeli kararı var. 166 internet adresinde twitter.com, facebook.com ve youtube.com URL adresleri yok. Bu siteler hakkındaki komple site engelleme kararı ise karar metninin 3. maddesinde yer alıyor:

“…ile başka internet adresinde de yayınlanması halinde ilgili yayınların öncelikle içerikten çıkarılmasına bunun mümkün olmadığı durumlarda erişimin engellenmesine, teknik olarak erişimin engellenmesi yapılamadığı ve ilgili içeriğe erişimin engellenmesi yoluyla ihlalin önlenemediği durumlarda internet sitesinin tümüne yönelik olarak erişimin engellenmesine karar verilmesi…”

Facebook denileni yaptı, sansür kalktı

Habere göre Bilgi Teknolojileri Kurumu Başkanı Tayfun Acarer, ilgili içerikleri çıkaran Facebook’a erişimin açıldığını açıkladı.

Prof. Akdeniz: Yüksek Mahkeme’ninkararına rağmen…

bianet’e konuşan İstanbul Bilgi Üniversitesi Hukuk Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Yaman Akdeniz ifade özgürlüğünin hiçe sayıldığını söylüyor.

“İfade özgürlüğünün hiçe sayıldığı bir ülkede yaşıyoruz. Anayasa Mahkemesi Twitter ve YouTube ile ilgili kararı olmasına rağmen böyle bir olay oluyor. Yüksek Mahkeme’nin kararlarına rağmen ölçüsüz, orantısız yaklaşımlara devam ediliyor.

“Tek bir hakimin kararıyla koca sitelere, platformlara erişim engellenebiliyor. Hafife alınacak kararlar değil bunlar. Bu kararlarla Facebok, Twitter ve YouTube’a ‘Türkiye’nin taleplerini yerine getirin’ mesajı gönderiliyor.”

Sansür bitmiyor

Twitter 21 Mart 2014’te de sansürlenmiş, Anayasa Mahkemesi bir ay sonra verdiği kararda, Twitter’ın engellenmesiyle ilgili yapılan başvurularda, başvurucuların haklarının ihlal edildiğine karar vermişti. YouTube da defalarca kez sansürlenmiş, Anayasa Mahkemesi yasağın hak ihali olduğuna hükmetmişti. (Elif Akgül)

YouTube Yasağı Kesinleşti; Sansür Karşıtı Eylem Sokağa Taştı

Mahkeme, Youtube’a ulaşmayı sağlayan 44 IP adresine erişimin engellenmesine dair İNETD derneğinin yaptığı itirazı da reddetti. İki yıllık YouTube sansürü sürecek. Bu arada İstanbul’da iki bin kişi İnternet sansürünü protesto ediyordu…
490-250

Ankara 13. Asliye Ceza Mahkemesi, küresel video paylaşım sitesiYouTube‘a ulaşmayı sağlayan 44 IP adresine erişimin engellenmesine dair Ankara 1. Sulh Ceza Mahkemesi’nin aldığı karara yapılan itirazı reddetti.

Ankara 1. Sulh Ceza Mahkemesi’nin aldığı kararı yerinde bulan Asliye Ceza Mahkemesi, İnternet Teknolojileri Derneği’nin (İNETD) itirazını reddetti. Radikal gazetesine göre, kararla Youtube yasağı kesinlemiş oldu.

İstanbul Taksim’de bir araya gelen yaklaşık iki bin kişi, İnternetin Türkiye’de sansür edilmesini protesto etmek için Galatasaray Meydanı’na kadar yürüdü. Eylemde, sokak protestolarının devamının geleceği sinyali de verildi.

İki yıllık yargı süreci

Atatürk’e hakaret içeren videolar yayımlandığı gerekçesiyle Ankara 1. Sulh Ceza Mahkemesi, iki yıl önce Youtube’a erişimi engellemişti. Ancak aradan geçen sürelerde yeni IP adresleri sayesinde söz konusu siteye erişim mümkün olabiliyordu.

Bunun üzerine Ankara Başsavcılığı Basın Suçları Soruşturma Bürosu’nda görevli Savcı Kürşat Kayral, Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı’na (TİB) başvurarak, Youtube’a erişimi sağlayan yeni IP adresleri olup olmadığını sordu. TİB de söz konusu siteye erişimi sağlayan 44 yeni IP adresinin tespit edildiğini bildirdi.

Savcılık Youtube’a erişimi sağlayan 44 yeni IP adresine erişimin engellenmesi istemiyle ek karar çıkarılması için Ankara 1. Sulh Ceza Mahkemesi’ne başvurdu. Mahkeme, bu talebi yerinde buldu.

Mahkemenin bu kararına İNETD itiraz etti. Ankara 1. Sulh Ceza Mahkemesi de sitenin kanuna aykırılığının devam ettiği gerekçesiyle itiraz reddine karar vererek, dosyayı bir üst mahkeme olan Ankara 13. Asliye Ceza Mahkemesi’ne göndermişti. Ancak bu mahkeme de bir önceki mahkemenin kararını onadı.

Atatürk’ten mi, reklam gelirinden mi kapalı?

Site Atatürk aleyhinde videolara yer verdiği gerekçesiyle yasaklanırken özellikle Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, çeşitli vesilelerle yaptığı konuşmalarda YouTube şirketinin reklam gelirlerinden pay vermediği ve Türkiye’de temsilcilik açmadığını, Türkiye yasalarına uymadığı için erişime kapatıldığını açıklıyordu. Son mahkeme kararı, söz konusu tereddütleri gidermeye yetmedi.

Sonuç alınmazsa AİHM’e gidilecek

İNTED’in avukatı Nihad Karslı, kararın kendilerinin başvurusuyla değil başka bir itiraz sonucu alındığını belirterek, kendilerinin de usulen itiraz edeceğini ve sonuç değişmezse davayı AHİM’ye taşıyacaklarını söyledi.

———

Google’a da Kapatma Kararı

İstanbul 6. Sulh Ceza Hakimliği, savcı Kiraz’ın ölümüyle ilgili görüntülerin gece 01.30’a kadar kaldırılmaması halinde Google’a da erişimin engellenmesine karar verdi.

Savcı Mehmet Selim Kiraz’ın ölümü ile ilgili yayınlar nedeniyle aralarında Twitter, Youtube ve çeşitli haber sitelerine uygulanan sansürün ardından İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Terör ve Örgütlü Suçlar Bürosu şimdi de içeriklerin Google’dan kaldırılması için İstanbul 6. Sulh Ceza Hakimliği’ne başvurdu.

Al Jazeera Türk’ten Selahattin Günday’ın haberine göre, talebi değerlendiren mahkeme Kiraz’la ilgili bazı görüntülerin bu gece 01.30’a kadar kaldırılması, kaldırılmadığı takdirde Google’a erişimin tamamen engellenmesine karar verdi. Savcılığın talebi doğrultusunda mahkemenin verdiği karar Youtube’u da kapsıyor.

Mahkeme kararında, “Savcı Kiraz’ın rehin alınması görüntülerinin halen Google arama motorundaki yer sağlayıcı ile bu yer sağlayıcı üzerinden yayın yapan YouTube internet sitesinde yer aldığı” belirtildi.

Google ve Youtube’a içeriğin kaldırılması için dört saat veren mahkeme,  kararı yerine getirmesi için Erişim Sağlayıcıları Birliği’ne gönderdi. (EKN)

———–

Süre doldu, Google açık

Mahkeme, Savcı Kiraz’ın rehin alınmasını gösteren görüntüler 01:30’a kadar kaldırılmadığı takdirde Google’a erişimin engellenmesine karar verdi. Ancak erişim şu ana kadar engellenmedi.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Terör ve Örgütlü Suçlar Bürosu internet arama motoru Google’a erişimin engellenmesi talebinde bulunurken, şirkete Savcı Mehmet Selim Kiraz’ın rehin alınmış haldeki görüntülerinin kaldırması için verdiği süre doldu. Ancak Google’a erişim kapanmadı. Twitter, Youtube ve bazı haber sitelerindeki Savcı Mehmet Selim Kiraz’ın rehin alınmasıyla ilgili görüntülerin kaldırılmasını isteyen savcılık, bu kez Google’dan da içeriklerin kaldırılması için İstanbul 6. Sulh Ceza Hakimliği’ne başvurdu.

Mahkeme kararında, “Şehit Cumhuriyet Savcısı Mehmet Selim Kiraz’ın rehin alınması görüntülerini halen yayınlamakta olan Google adlı arama motoru ile aynı yer sağlayıcı üzerinden yayın yapan YouTube adlı internet sitesinden görsel ve videoların, 5651 sayılı İnternet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla İşlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkındaki Kanun’un 8/2. maddesi uyarınca içerikten çıkarılmasına, mümkün olmadığı takdirde erişimin engellenmesine hükmedilmiştir” denildi.

 

Google’ın avukatından açıklama 

 

Talebi değerlendiren mahkeme Kiraz’la ilgili bazı görüntülerin kaldırılması, kaldırılmadığı takdirde Google‘a erişimin tamamen engellenmesine karar verdi. Savcılığın talebi doğrultusunda mahkemenin verdiği karar Youtube’u da kapsıyordu.

 

Google‘ın avukatı Gönenç Gürkaynak, Twitter hesabından “Uyumaya gidiyorum. Bu da beni iyi tanıyanlara “Google bu akşam kapanacak mı?” meselesinde ne noktaya gelindiğini anlatıyordur. İyi geceler” açıklamasını yaptı. 

Ancak hâlen Google’da Savcı Kiraz’ın ismiyle arama yapıldığında mahkemenin kaldırılmasını istediği fotoğraflar da sonuçlar arasında çıkıyor.

 

Youtube ve Twitter açıldı

Saat 21.30’da verilen kararın uygulanması için Google ve Youtube’a 4 saat süre verildi. Mahkeme, kararı yerine getirmesi için Erişim Sağlayıcıları Birliği’ne gönderdi. YouTube, savcı Kiraz’ın rehin alınmasınn gösteren görüntülere ve benzer içeriklere Türkiye’den erişimi engelledi. Bunun üzerine video paylaşım sitesi YouTube, yeniden erişime açıldı.

Google’ın, içerikleri kaldırmamaması halinde erişimin gece yarısından sonra saat 01.30 civarında engellenmesi bekleniyordu. Ancak Google’a erişim şu ana kadar engellenmedi.

Kaynak: Al Jazeera


Tüm hakları saklıdır. Korutürk Mahallesi Zeytin Sokak No:35/A İzmir/Balçova Medya ve İletişimciler Derneği medyainfo@gmail.com